Artyści prowadzący warsztaty w Nowicy:
- Maja Podleśna
- Katarzyna Bieniasz
- Magdalena Andres
- Małgorzata Klockowska
- Uljana Tomkewycz
- Andrij i Oksana Wynnyczok
- Ostap Łozynskyj
- Anna Kopeć Gibas
Maja Podleśna
Mieszka w Lublinie. Jest właścicielką Pracowni Ikon ELEUSA. Ikony pisze od 2004 r. tradycyjną techniką tempery żółtkowej, lubi wykonywać złocenia szlachetną metodą na pulment. Organizatorka międzynarodowych wystaw ikon w lubelskiej cerkwi greckokatolickiej. Od 2013 r. w ramach wolontariatu prowadzi Pracownię Ikon pw. bł. ks. Emiliana Kowcza przy Parafii Greckokatolickiej w Lublinie, a także od kilku lat letnie warsztaty pisania ikon w Nowicy. Ściśle współpracuje z Fundacją Kultury Duchowej Pogranicza. Związana ze środowiskiem twórczym Droga Ikony w Warszawie. Brała udział w pięciu Międzynarodowych Warsztatach Ikonopisów ( Nowica, Zamłynie, Truskawiec) oraz w I Międzynarodowych Nowickich Spotkaniach z Ikoną. Uczestniczyła w licznych wystawach w Polsce i poza jej granicami. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.
https://mpodlesna63.wixsite.com/ikony https://www.facebook.com/ikony.pracownia.eleusa/
Katarzyna Bieniasz
Mieszka w Rzeszowie. Absolwentka Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk na wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki. Dyplom magistra zdobyła na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Obecnie zajmuje się sztuką pisania ikon w technice tempery żółtkowej. Oprócz kopii tworzy własne, współczesne interpretacje motywów wschodniej sztuki sakralnej w tradycyjnej technice. Uczestniczka Międzynarodowych Warsztatach Ikonopisów w Nowicy i Zamłyniu. Jej prace znajdują się w Polsce oraz za granicą. Od 2015 r. prowadzi działalność edukacyjną formie warsztatów.
Jako osoba prowadząca kursy pisania ikon dokładam wszelkich starań, aby swoją pracą pokazywać, ale nie wyręczać. Każda z ikon powstałych na kursie jest inna – odzwierciedla ona nie tylko stan wiedzy i poziom opanowanej techniki malarskiej autora, ale także upodobania, wrażliwość, sposób myślenia. Zależy mi na autentyczności zarówno samego procesu jak i końcowego efektu.
https://pracowniaikony.com/ https://www.facebook.com/veraicon.pracownia/ https://www.instagram.com/veraicon_pracownia/
Magdalena Andres
Artysta plastyk, ikonografią zajmuje się od 2008 roku. Specjalizuje się w dawnych technikach malarskich takich jak tempera jajowa, żółtkowa, kazeinowa czy enkaustyka zimna. Wykonuje złocenia w technice połyskowej klejowej i białkowej. Na co dzień prowadzi wraz z mężem pracownię ikonograficzną pw. św. Mikołaja Cudotwórcy.
Małgorzata Klockowska
Architekt/ikonograf. Mój pierwszy zawód to architekt, od wielu lat zajmuję się również Ikoną. W latach 2008-2011 ukończyłam Studium Chrześcijańskiego Wschodu wraz z zajęciami ikonograficznymi w Warszawie oraz warsztaty w ramach Stowarzyszenia Twórców Kultury Chrześcijańskiej „Ecclesia” w Krakowie. Następnie w 2011- 2018 prowadziłam warsztaty malowania ikon w pracowni Archanioła Michała i NMP w Studium Chrześcijańskiego Wschodu przy klasztorze oo. Dominikanów w Warszawie.
Uczenie malowania ikony pojmuję szeroko i bardzo indywidualnie. Zależy mi na tym, aby każda osoba mogła doświadczyć procesu twórczego w ramach ograniczeń jakie stawia ikona. Pragnę, aby ikony, które powstają stawały się obrazami z głębi serca. Z Sareptą jestem zaprzyjaźnia od roku 2010.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100007483369001
https://malgosiaklockowska.wixsite.com/ikony
Uljana Tomkewycz
Urodzona w 1981 we Lwowie. Ukończyła Lwowski Narodowy Koledż im. I. Trusza oraz Lwowską Narodową Akademię Sztuk na Katedrze Sztuki Sakralnej. Zajmuje się malarstwem ikonowym, pracuje w technice tempery żółtkowej. Członek Ukraińskiego Związku Ikonopisarzy. Uczestniczka lokalnych i międzynarodowych wystaw oraz plenerów.
Praca nad ikoną to rozmowa z Bogiem i samym sobą. Cicha modlitwa, jaka daje poczucie wewnętrznego spokoju i harmonii. To czas zamyślenia się nad tekstami biblijnymi i przykazaniami w kontekście życia współczesnego człowieka, bo przecież Biblia jest poza granicami czasu. Dla mnie Bóg to przede wszystkim Miłość i Miłosierdzie. I właśnie codzienna praca nad ikonami pomaga patrzeć na świat przez pryzmat tej świadomości.
https://www.facebook.com/ulyana.tomkevych?ref=br_rs
Oksana i Andrij Vynnychok
https://www.facebook.com/oksana.vynnychok
https://www.facebook.com/Andrij-Vynnychok-591959920980625/
Ostap Łozynskyj
https://www.facebook.com/artmanol
Anna Kopeć-Gibas
https://ikony-grafiki.blogspot.com/search/label/Ikony